Bądź spokojny

10 stycznia 2020

Przez najbliższy tydzień będziemy chcieli uczyć się, jak radzić sobie z presją. Życie jest biegiem, w którym każdy z nas uczestniczy – z większą lub mniejszą wytrwałością i wytrzymałością. Czasami doświadczamy ogromnej presji, wynikającej z najróżniejszych zobowiązań: rodzinnych, małżeńskich, zawodowych itp. Często wbrew sobie zostajemy wciągnięci w wyścig o wydajność, przez co tracimy pokój i radość, które dał nam Bóg.  

Tracisz czasem spokój? Bóg chce ci przypomnieć ważną zasadę: „... w ciszy i zaufaniu będzie wasza siła” (Księga Izajasza 30,15).  

Podczas kręcenia filmu wideo z moją przyjaciółką, Christine Piauger, nauczyłem się, jak w prosty sposób można pokonać presję. To tzw. technika C.A.L.M. (z ang. SPOKÓJ), którą łatwo zapamiętać dzięki akronimowi zaadaptowanemu z języka angielskiego.
- Confess: wyznawaj Boże Słowo, Jego obietnice dla osób czy sytuacji, które cię stresują. Spisz wszystkie stresujące sytuacje, które powtarzają się regularnie i obok nich zapisz werset biblijny, który się do nich odnosi.
- Accept: zaakceptuj sytuację. Nie chodzi o rezygnację, ale o to, by zmierzyć się z okolicznościami. Dziękuj Bogu za to, co masz i nie skupiaj się na tym, czego jeszcze nie masz.
- Let go: uwolnij się od zranień i przebacz; uwolnij się od tego, co cię zżera i co się do ciebie przykleiło.
- Moment: żyj teraz, w tej chwili! Życie jest cenne, więc nie tkwij w przeszłości i nie martw się o jutro. Nabierz wiecznej perspektywy. My tylko przechodzimy przez ten świat!
Jeśli Bóg działa w tobie dzisiaj choćby poprzez te stresujące sytuacje, to również po to, by przygotować cię do wieczności z Nim!  

Na presję z zewnątrz często nie masz wpływu, ale nie musisz jej chować w środku. Uwolnij ją! Pomódl się ze mną: „Panie Jezu, dziękuję Ci, że przypominasz mi, bym zachował spokój w każdej sytuacji. Przebacz mi, proszę, że często wpadam w zdenerwowanie. Od teraz chcę Tobie ufać, amen”.  

Dziękuję, że żyjesz!

Powrót do archiwum...