Co jest lekarstwem na niskie poczucie wartości?

16 maja 2022

Poradniki psychologiczne mówią nam, że aby mieć właściwe poczucie własnej wartości, powinniśmy bardziej siebie pokochać.
Posłuchaj, co powiedział dziewiętnastowieczny szkocki kaznodzieja Robert Murray M'Cheyne: „Za każdym razem, gdy popatrzysz na siebie, dziesięć razy spójrz na Chrystusa”. Jak często, tak szczerze, przyglądasz się sobie, a jak często Chrystusowi? A to przecież On jest tym, który ma o tobie najlepsze myśli, który cię kocha bezgranicznie, któremu na tobie zależy. Czy nie o Jego opinię warto zabiegać?

Posłuchaj, co Jezus uznał za najważniejsze i co polecił nam robić. On wie dokładnie, jak bardzo to przemieni twoje życie. Jak kompletnie przewartościuje twoje myślenie o sobie, jak poustawia twoje priorytety: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego swojego serca, z całej duszy swojej i z całej myśli swojej… a bliźniego swego jak siebie samego” (Mt 22,39).
Nie ma tu mowy o tym, byś siebie pokochał bardziej. Jezus najwyraźniej założył, że każdy w swojej ludzkiej naturze jest głęboko samolubny. Co musisz zatem zrobić, jeśli borykasz się z niskim poczuciem wartości? Lekarstwem jest miłość do Boga i miłość do bliźniego, o którego masz się zatroszczyć jak o siebie. Zamiast spędzać większość czasu na roztrząsaniu własnych mankamentów i martwieniu się, co też inni o tobie powiedzą, po prostu kochaj swojego Boga i swojego bliźniego.

Co to praktycznie oznacza?
Codziennie otwieraj Biblię i przeczytaj choć kilka wersetów. Zadawaj sobie pytanie: czego nowego dowiedziałem się o Bogu, o Jezusie? Jaki On jest? Co to dla mnie oznacza i do jakiego działania mnie to Słowo dzisiaj inspiruje?
Proś Boga, by Duch Święty przypominał ci, kim jesteś w Jezusie, do kogo należysz, co Jezus uczynił dla ciebie na krzyżu
Módl się – wchodzisz wtedy w Bożą rzeczywistość, Jego obecność, która cię podnosi.

Kiedy skupisz myśli na czymś lepszym i większym niż ty sam i twoje doświadczenia – poczucie niepewności i zagubienia znikną.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...