Co robisz ze swoimi wątpliwościami?

23 października 2022

Dlaczego Bóg nie odpowiada na moje modlitwy? Dlaczego Bóg, skoro jest dobry, pozwala na cierpienie? Dlaczego mnie to dotknęło? Czy Bóg naprawdę nas kocha? Czy Bóg jeszcze w ogóle działa, czy czyni cuda? Wielu chrześcijan boryka się z takimi wątpliwościami. Miewasz też czasem podobne pytania? Wynikają one z tego, że nie widzisz, nie czujesz, że Bóg nadal działa. Wątpliwości są okej – ważne, co z nimi zrobisz. Skoro pytania dotyczą Boga, warto szukać u Niego odpowiedzi, by nie doprowadzić do poważnego kryzysu duchowego.  

Tym, co sprawia, że możesz się pogubić w swojej wierze, nie są wątpliwości. Są to raczej błędne przekonania, przyjmowanie kłamstw szatana, którymi cię zachęcił. Na przykład wmówił ci, że z powodu tego, co robisz, Bóg cię znienawidził albo że ma ważniejsze rzeczy na głowie niż twoje małe problemy; że już się o nie nie troszczy, że siedzi gdzieś wysoko w niebie i nie jest zainteresowany swoim stworzeniem. Dochodzisz do wniosku, że nie musisz wybaczać, bo to przecież ciebie skrzywdzono, nie musisz przestrzegać Bożych standardów, bo przecież tylu ludzi to lekceważy i żyje sobie beztrosko. Poddając się takiemu myśleniu, coraz sceptyczniej będziesz traktować zapewnienia Boga o Jego miłości, zaopatrzeniu, ochronie, wierności. Przestaniesz szukać Jego wskazówek, Jego planu dla swojego życia. Zaczniesz żyć w rozdarciu i rozczarowaniu Bogiem, który nie zrobił tego, co powinien, nie odpowiedział według twojej modlitwy. Jak możesz sobie pomóc? Modlę się, by Duch Święty mocno wyrył w twoim sercu Boże Słowo, które jest dla ciebie odwieczną prawdą i które cię nigdy nie zawiedzie:  

Bóg działa – nawet kiedy tego nie widzisz. „Nie koncentrujemy się więc na tym, co jest widzialne, lecz na tym, co niewidzialne. To bowiem, co jest teraz widzialne, jest tylko chwilowe, a to, co niewidzialne, jest wieczne” (2 Kor 4,18).  

Nawet jeśli nie widzisz Jego działania, nie oznacza to, że przestał cię kochać. „Niewyczerpane są objawy łaski Pana, miłosierdzie Jego nie ustaje. Każdego poranku objawia się na nowo, wielka jest wierność twoja” (Lam 3,21-23).  

Bóg za bardzo cię kocha, by odpowiadać na twoje prośby w niewłaściwym czasie. „A wiemy, że kochającym Boga (…) wszystko służy ku dobremu” (Rz 8,28).  

„Boże, wyznajemy, że łatwo stajemy się sceptyczni, kiedy sprawy nie układają się tak, jak byśmy chcieli. Ale nawet kiedy nie widzę, kiedy nie czuję, chcę oprzeć się na prawdzie Twoich słów, że Ty działasz, że mnie kochasz i wszystko obracasz ku dobremu.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...