Czy mnie kochasz?

5 maja 2022

Nadal jesteśmy nad jeziorem Genezaret. Przyglądamy się wspaniałej scenie, jaka tam miała miejsce. Już za chwilę odbędzie się najważniejsza rozmowa Piotra z Jezusem. Pan weźmie ucznia na bok i zapyta: „Czy mnie kochasz?”.
Jezus dwukrotnie zapytał Piotra o miłość agape, czyli miłość ofiarną, jaką Bóg okazuje wobec człowieka. Apostoł odpowiedział:
„Tak, kocham cię miłością fileo” – czyli miłością opartą o emocje, odnoszącą się do relacji przyjaźni. Piotr wiedział już, że musi uważać z deklaracjami na wyrost, bo zawiódł, zdradził, choć zapewniał, że jest gotów umrzeć za Jezusa. Pan jednak nie oczekiwał deklaracji, do których apostoł nie dojrzał, ale otwartego serca na przyjęcie Jego miłości.

Trzykrotne pytanie i trzykrotne powołanie do służby pokazało Piotrowi, że Jezus całkowicie mu wybaczył.
Zawodzisz Boga? Pomimo że wciąż obiecujesz wytrwać, pohamować się, kontrolować swoje emocje? Jesteśmy zawodni, nasza miłość często nie wytrzymuje próby. Potrzebujemy mocy z góry. Jezus dobrze wie, jak jesteśmy skonstruowani i wie też, jak nam pomóc. Przy trzecim pytaniu nie pyta już Piotra o miłość agape, ale o fileo – i to wystarcza, by mógł zlecić mu swoje zadanie, powołać do służby dla siebie!
Czy kochasz Boga? Jaka jest twoja odpowiedź na to pytanie Jezusa? Jeśli brzmi: „Tak!”, to przygotuj się, że usłyszysz Jego powołanie do pracy.

Jeśli chcesz, pomódl się razem ze mną:
„Panie Jezu, tak bardzo cię kocham! Choć co chwilę zawodzę… Proszę, wybacz mi moją obojętność – to, że mam serce tak często zajęte czymś innym. Napełniaj mnie swoim Duchem, by moja miłość do Ciebie mogła rosnąć. Dziękuję Ci, że Ty mimo wszystko zawsze mnie kochasz i zawsze jesteś gotowy mi wybaczać, gdy tylko przychodzę do Ciebie. Uwielbiam Cię, Panie, amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...