Dołujesz się małą liczbą lajków?

29 stycznia 2023

Czy wiesz, dlaczego Saul, pierwszy król Izraela, stracił swoje królestwo? Ponieważ bardziej niż aprobaty Boga pragnął uznania innych ludzi.
Od początku, kiedy Samuel przyszedł z polecenia Bożego, by namaścić go na króla, Saul miał z tym problem. Tkwił w przekonaniu, że jest nikim, że niewiele znaczy. A jednak Bóg wybrał go na króla, nadał mu godność królewską. Po wielu latach Saul nadal miał z tym problem. Nadal uważał się za dzieciaka, który pochodził z najmniej znaczącego klanu w najmniejszym plemieniu Izraela. Miał więcej pieniędzy, władzy, wpływów niż ktokolwiek inny w Izraelu, ale to nie wystarczyło. Nie potrafił zobaczyć siebie Bożymi oczyma, tego, kim się stał. Dlatego Samuel przyszedł mu obwieścić wiadomość od Boga: „Choć ty we własnych oczach wydawałeś się sobie mały, zostałeś naczelnikiem plemion Izraela. Pan namaścił cię na swego króla (…) Wzgardziłeś Słowem Pana”. Saul przyznał ostatecznie: „To dlatego, że bałem się ludzi i posłuchałem ich głosu” (1 Sm 15,17.24).

Czy masz problem z określeniem tego, kim jesteś? Jeśli nazywasz się Bożym dzieckiem, wybranym i adoptowanym przez Niego, to stajesz się dzieckiem królewskim, jak czytamy: „ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim, kapłaństwem, narodem świętym ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty Tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości” (1 P 2,9).

Porównujesz się z innymi? Oceniasz siebie poprzez to, jak cię widzą i co o tobie myślą? Sprawdzasz lajki na Facebooku i Instagramie? Dołujesz się, kiedy ich nie ma? To takie ludzkie, wszyscy jesteśmy podatni na podobne myślenie. Pytanie do ciebie, i do mnie: czy zależy nam bardziej na tym, co Bóg o nas sądzi? Jak nas widzi? Kim nas uczynił dzięki Jezusowi? Jaką godność nam nadał? Czy chcesz żyć pod wpływem tego, co w przeszłości wmówili ci inni? Złych słów, które ktoś o tobie powiedział, a które teraz kontrolują twoje zachowanie? Możesz w pełnym poczuciu bezpieczeństwa zaufać Bogu, że jesteś tym, kim On cię uczynił. Że to, co mówi o tobie, to prawda! Czy wierzysz w to? Jeśli nie, może cię to kosztować utratę królestwa… nie daj się zwieść kłamstwom szatana.

W chwilach zwątpienia powołaj się na to, co On powiedział:
„Jednak Bóg, hojny w swym miłosierdziu, kierując się swą wielką miłością do nas, i to martwych z powodu upadków, ożywił nas z Chrystusem. Bo z łaski jesteśmy zbawieni. On nas wraz z Chrystusem przywrócił do życia i wraz z Nim umieścił na wysokościach nieba” (Ef 2,4-5).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...