Jak dobrze, że Bóg jest cierpliwy

20 maja 2022

Spotkała cię kiedyś taka nieprzyjemność, jak nadzianie się podczas podróży na agresywnego kierowcę, który zaatakował cię słownie? Mnie niestety tak. Zetknęłam się kiedyś z kierowcą tira, który „pilnując porządku”, najpierw zarysował mi auto, spychając z drogi, a potem w poczuciu bezkarności dał do zrozumienia, że i tak nic mu nie mogę zrobić. A może czasem, widząc brawurę albo głupotę niektórych kierowców, też miewasz odruchy zniecierpliwienia i niecenzuralne słowa same cisną ci się na usta?

Na szczęście Bóg to nie furiat i nie traci tak łatwo cierpliwości. Słowo Boże w wielu miejscach zapewnia nas, że nasz Bóg nie jest szybki, by się gniewać. Czytamy: „Łaskawy i miłosierny jest Pan. Nieskory do gniewu i szczodry w swojej łasce” (Ps 145,8). I choć mówi, że kara czeka tych, którzy nie będą pokutowali (zobacz: Na 1,3), stale na nowo daje nam wiele okazji, byśmy mogli jej uniknąć. Czytamy: „Pan nie zwleka z dotrzymaniem obietnicy, chociaż niektórzy uważają, że zwleka, lecz okazuje cierpliwość względem was, bo nie chce, aby ktokolwiek zginął, lecz chce, aby wszyscy przyszli do opamiętania” (2 P 3,9).

Boża cierpliwość powinna dawać ci wielką pociechę i zaufanie. Jeśli zrobisz coś źle, On nie zareaguje jak ten nerwus z ciężarówki. Będzie z tobą cierpliwy. W dzień i w nocy, w każdej sytuacji, niezależnie od tego, co zrobisz, możesz biec do Niego. Nie uciekaj, ale zbliż się bez lęku, wiedząc, że nie zareaguje gniewem, ale okaże miłosierdzie i łaskę (Hbr 4,16).

W jaki sposób myślisz o Bogu? Jako o kimś, kto jest cierpliwy i zrównoważony? Czy jak o osobie, która się gniewa z powodu każdego twojego przewinienia? Która jest niecierpliwa? Jak myślisz, skąd wziął się w tobie taki obraz Boga?

„Drogi Ojcze, dziękuję Ci, że nie karzesz mnie, kiedy zgrzeszę. Dziękuję, że to Jezus wziął całą moją karę na siebie. A Ty teraz patrzysz na mnie z miłością i łaską. Dziękuję, że zawsze mogę do Ciebie przychodzić i nie muszę się bać Twojej reakcji. Że nawet kiedy zgrzeszę, mogę otrzymać przebaczenie, siłę i łaskę na kolejny dzień. Prowadź mnie dzisiaj, chcę być blisko Ciebie. W imieniu Jezusa, amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...