Jak mówić 'nie’ po to by nasze 'tak’ było lepsze!

21 maja 2019

Dla wielu z nas, problem znalezienia czasu na nasze priorytety nie wynika z braku pasji czy oddania, ale raczej z powodu zajętego kalendarza. Jeden z pastorów tak powiedział: „Jeśli diabłu nie uda się zwieść cię na złą drogę, sprawi że będziesz zajęty”. To stwierdzenie zmusza do myślenia, prawda? Jeśli chcesz nauczyć się jak mądrze zarządzać czasem, możesz zacząć od zastanowienia się na takim stwierdzeniem: tylko dlatego, że coś jest wykonalne i wydaje się być dobre, nie oznacza, że jest konieczne. Kiedy ktoś prosi cię o coś, możesz zacząć praktykować proste ćwiczenie: zamiast pytania 'czy mogę to zrobić?', zapytaj 'czy powinienem to zrobić, w świetle…?' Na przykład:
- „Czy powinienem to zrobić, zważywszy na moją sytuację rodzinną?”
- „Czy powinienem to zrobić, zważywszy na mój stan zdrowia?”
- „Czy powinienem to zrobić, biorąc pod uwagę brak umiejętności radzenia sobie ze stresem?”
- „Czy powinienem to zrobić, biorąc pod uwagę potrzeby mojego małżonka?”
- „Czy powinienem to zrobić, w świetle moich priorytetów?”

Koncentrowanie się na wielu tematach, choć z początku wydaje się być możliwe i dobre, na końcu, okazuje się nieefektywne. Szybko poczujemy się wyczerpani, sfrustrowani. Skoncentruj się, celowo i konsekwentnie, na kilku tematach, a będziesz miał pewność, że zrobisz je dobrze. Pamiętaj o tym, że: „Gdzie jest skarb twój, tam będzie i twoje serce”. (Mateusz 6,21)
W tym roku, na przykład, możesz postanowić, że chcesz się skupić na:
- rodzinnym czasie odpoczynku – wakacje, weekendy
- spotkaniach z przyjaciółmi
- zajęciach biblijnych

Z pewnością będziesz musiał powiedzieć 'nie':
- wypadom z kolegami na weekend
- zaangażowaniu się jako wolontariusz w nowy projekt
- nadgodzinom

To nie są złe rzeczy, lecz na dłuższą metę, mogą stać się przeszkodą w rozwijaniu naszych darów. Nie bój się powiedzieć 'nie', wielu drobnym sprawom, po to by moc powiedzieć 'tak' kilku większym. Niech twój dzień będzie błogosławiony i pełny Bożej łaski!  

Dziękuję, że żyjesz!

Powrót do archiwum...