Jak panować nad emocjami?

15 lipca 2022

Jak reagujesz, gdy zdarza się coś, co zaburza twoje plany? Albo gdy ktoś cię zranił czy nie dotrzymał obietnicy?
Z pewnością znasz z doświadczenia sytuację, kiedy brak cierpliwości i brak kontroli nad słowami z twojej strony czy kogoś innego doprowadziły do napiętej atmosfery. Uczucia złości, rozczarowania, frustracji, zranienia nie są z pewnością ci obce, bo są ludzkie. Chodzi o to, co z nimi dalej robisz. Na ile pozwolisz im zapanować nad sobą i nad swoimi reakcjami. Za każdym razem, kiedy dopada cię frustracja, masz wybór: możesz wystąpić z ostrymi i raniącymi słowami lub zacząć zadawać pytania, słuchać i próbować zrozumieć. I nie znaczy to, że musisz zgadzać się z drugą osobą dla świętego spokoju.

Biblia ostrzega: „Kto odpowiada, zanim wysłucha, zdradza swoją bezmyślność i ściąga na siebie hańbę” (Prz 18,13). Jeśli wysłuchasz, zanim wyrzucisz z siebie słowa, przekonasz się, że to, co powiesz, przyniesie uzdrowienie, nie zranienie. Okazując chęć zrozumienia potrzeb drugiej osoby, otworzysz całkiem nową przestrzeń – wspólnego szukania rozwiązania.
Kiedy ktoś się spóźnia, możesz wyrazić swoją złość lub zapytać, co go zatrzymało – może się okazać, że miał dobry powód.
Warto też nauczyć się wyrażać swój gniew w opanowany sposób, np.: „Jestem zły i rozczarowany z powodu twojego spóźnienia, ale nie sądzę, żeby którekolwiek z nas chciało zepsuć nasz wspólny czas. Zapomnijmy więc o tym i cieszmy się sobą”.

Zapominanie to wielka cnota:
- „W cierpliwości zaznacza się roztropność człowieka, a chlubą jego jest, gdy zapomina o krzywdach” (Prz 19,11).
- „Więcej wart jest cierpliwy niż bohater, a ten, kto opanowuje siebie samego, więcej znaczy niż zdobywca miasta” (Prz 16,32) – przypomina nam mędrzec.
Może warto położyć sobie rękę na ustach, pójść na spacer, policzyć do stu, podlać kwiatki :) – aż emocje opadną i będziesz mieć czas, by dopuścić do głosu Ducha Świętego.

„Panie, chcę mądrze i w twoim Duchu reagować na to, co mnie spotyka. Pomóż mi okazywać cierpliwość, ucz mnie słuchać, zanim coś powiem, daj siłę, by panować nad emocjami, tak by nie ranić innych. Dziękuję Ci, że chcesz mnie kształtować i wychowywać. Dziękuję za Twoją miłość, jaką mi okazujesz każdego dnia. Amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...