Jak używać pamięci dla swojej korzyści?

9 września 2022

Niezwykły jest fakt, że Bóg dał nam pamięć, prawda? Jak byśmy funkcjonowali, gdybyśmy jej nie mieli?
W każdej minucie każdego dnia zaczynalibyśmy od początku. Nie przyswajalibyśmy żadnej wiedzy. Wiem, co to znaczy, bo kiedyś podczas pobytu na Słowacji miała miejsce dość dramatyczna sytuacja, gdy mój mąż po zjechaniu z dość wysokiej zjeżdżalni do basenu nagle przestał kontaktować. Nie pamiętał, gdzie jest, co tutaj robi, nie pamiętał żadnych rozmów sprzed wyjazdu, a były to bardzo trudne i ważne negocjacje. Nie pamiętał niczego. Nieustannie powtarzał te same pytania: „Co my tutaj robimy, gdzie jesteśmy?”. Nie pamiętał, że już ze sto razy usłyszał odpowiedź. Dzięki Bogu po jakimś czasie wszystko wróciło do normy, ale wtedy był to koniec naszych beztroskich wakacji.

Howard Thurman definiuje pamięć jako „jeden z wielkich darów Bożych dla ludzkiego ducha, bez którego ani życie, ani doświadczenie nie miałyby żadnego znaczenia”.
Używaj pamięci dla swojej korzyści. Nie przechowuj w niej krzywd i złych chwil, bo kiedy zapuszczą korzenie, ogarnie cię nieufność i pojawią się podejrzliwość, żal, uraza i nienawiść. Przywołuj raczej dobre wspomnienia i przeżycia, nawet te trudne, które jednak okazały się dobrą lekcją dla ciebie.

Boże Słowo wzywa: „Myślcie tylko o tym, co prawdziwe, co poczciwe, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co chwalebne, co jest cnotą i godne pochwały” (Flp 4,8). Wypełnij tym dzisiaj swój umysł. Wypełnij go Bożym Słowem, Jego obietnicami. Ucz się na pamięć wersetów z Biblii, przypominaj sobie te, które już znasz – próbuj je powtórzyć, nie patrząc w tekst. Wypisz je sobie na kartkach i powieś w widocznym miejscu.

Pięknego dnia ci życzę, z samymi dobrymi wspomnieniami :).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...