Książę i żebrak

28 grudnia 2022

Znasz powieść Książę i żebrak Marka Twaina?
To opowieść o losach księcia Walii Edwarda i żebraka Toma, którzy dla zabawy zamieniają się ubraniami. Żart ten doprowadza do dramatycznej sytuacji. Prawdziwy książę zostaje bowiem wyrzucony z zamku i doświadcza upokorzeń i bólu. W tym czasie spotyka też wielu cierpiących za niepopełnione przestępstwa.
Jeden z ostatnich rozdziałów nosi tytuł Konkluzja: Sprawiedliwość i kara. Tutaj poznajemy losy ludzi, którzy okazali się dla księcia życzliwi i pomocni, oraz tych, którzy byli wobec niego okrutni. Kiedy Edward zasiadł na tronie, nie zapomniał otrzymanej lekcji. Swoje rządy rozpoczął od ułaskawienia tych, których poznał podczas swej wędrówki, a którzy cierpieli niesprawiedliwie osądzeni. Okazujący mu wcześniej dobroć stali się jego codziennymi towarzyszami. Innymi słowy, naprawił to, co było złe.

To przypomina mi moment, kiedy wszyscy staniemy przed Królem królów. Dla tych, którzy kochają Chrystusa, będzie to wspaniały dzień. Dla tych, którzy Go odrzucili, zlekceważyli – koszmar nie do opisania. Być może ty również, podobnie jak młody książę w łachmanach, doświadczasz bólu, cierpienia, upokorzeń, niesprawiedliwego traktowania, oskarżeń. Tęsknisz za tym, by ktoś cię pokochał, zaakceptował. Nie załamuj się, nie poddawaj się. Bóg to widzi – widzi dokładnie twoją sytuację. „On jest blisko tych, których serce jest złamane i wybawia utrapionych na duchu” (Ps 34,19).

Żyjemy w świecie, w którym nic nie działa jak powinno. Zło nazywane jest dobrem, dobro złem. Tęsknimy za sprawiedliwością, pokojem i miłością. Żadne jednak prawo ludzkie, wybory, lepsi przywódcy czy sędziowie nie zaspokoją tego pragnienia w naszym sercu.
Czy jednak zakończenie tej historii nie jest dla ciebie pociechą? Cała niesprawiedliwość, złe traktowanie przeminą. Czeka cię nagroda i wyrównanie rachunków. Pewnego dnia Król zasiądzie na swym tronie i będzie wymierzał sprawiedliwość. Co masz robić do tego czasu? Biblia zachęca: „Niech nas nie nuży czynienie dobra, bo jeśli się nie zniechęcimy, wnet będziemy zbierać plon błogosławieństwa. Dlatego gdy tylko mamy okazję, bądźmy dobrzy dla wszystkich, a szczególnie dla braci w Chrystusie” (Ga 6,9-10).

Bądźmy dobrzy!
Okaż dzisiaj życzliwość komuś potrzebującemu. To może być Książę w przebraniu :). Błogosławionego dnia ci życzę!  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...