Mała rzecz, a cieszy :)

31 stycznia 2023

Zdarzyło ci się zgubić coś i nie znaleźć, choć było to praktycznie przed oczyma? Mój mąż zwykle długo stoi przed szeroko otwartą lodówką, szukając na przykład majonezu, choć słoiczek widać nawet z daleka. Mnie też zdarzają się podobne sytuacje. Raz szukałam pewnej paczki, która przyszła kurierem i czekała na dzień urodzin. Kiedy nadszedł ten moment, okazało się, że przesyłka w tajemniczy sposób zniknęła. Przeszukałam wszystkie zakamarki całego domu i nie znalazłam. Dopiero po miesiącu okazało się, że kartonik cały czas stał na swoim miejscu, tylko nieco przesunięty. Dlaczego go nie zauważyłam? Ponieważ paczka, której szukałam, w mojej pamięci była znacznie większa. Zafiksowałam się na konkretnym rozmiarze i nie dostrzegłam tej mniejszej – a ona sobie spokojnie tam leżała.

Czy w twoim życiu nie bywa podobnie? Szukasz czegoś spektakularnego, co cię mocno poruszy, zachwyci, uniesie w górę, oczekujesz większych rzeczy, a nie dostrzegasz tego, co masz, co leży tuż obok? Prezenty z kartonika sprawiły dużą przyjemność maluchowi i jego mamie. Te małe rzeczy, codzienne, niepozorne, są tuż obok i mogą przynieść ci wiele radości. Stać się takimi małymi cudami w życiu. Nie przeocz ich, zauważ je i rozpakuj, a twój dzień pojaśnieje. Może kiedyś spojrzysz wstecz i zdasz sobie sprawę, że to były wielkie rzeczy?
„Lepiej jest korzystać z tego, co jest przed oczyma, niż pożądać czegoś innego” (Koh 6,9).
„Zadowalajcie się tym, co macie. Bóg przecież obiecał: Nie porzucę cię ani cię nie opuszczę” (Hbr 13,5). Tak, doceniaj, co masz, ciesz się tym i dziel, bo wielu nie ma nawet tego.

„Ojcze, dziękuję Ci, że codziennie otaczasz mnie tak wieloma dowodami swojej miłości. Że jest tyle – wydawałoby się – małych rzeczy, które jednak wcale nie są takie oczywiste. Jak to, że mogę pójść na spacer, do pracy, że mam ciepłą wodę i nagrzane w domu. Jak to, że zaświeciło dzisiaj słońce, a płatki śniegu skrzą się w jego promieniach. Dziękuję i za te większe dary, jak miłość mojego męża, moich dzieci; jak przyjaciele. Uwielbiam Twoje imię. W imieniu Jezusa, amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...