Możesz się zrelaksować

22 lutego 2022

Nie wiem, w jakim jesteś wieku, ale pewnie zauważasz w swoim życiu, że pewne etapy się kończą, a zaczynają się nowe – z własnymi problemami, wyzwaniami, radościami. Nic nie zostało nam dane raz na zawsze. Mijają zarówno dobre rzeczy, do których się przyzwyczailiśmy i chcielibyśmy, by trwały wiecznie, jak i te gorsze, które życzylibyśmy sobie, by odeszły jak najszybciej. Większość z nas doświadcza podobnych sytuacji. Mimo tego, że każdy jest unikalny – życie podzielone na dekady okazuje się zaskakująco przewidywalne!

Bobb Biehl, przyjaciel i mentor mojego męża, tak pisze w swojej książce „Dekada za dekadą”:
„Zrozumienie każdego etapu życia pomaga odprężyć się i odetchnąć z ulgą na poziomie głębokich emocji, ze świadomością, że to, czego doświadczamy, jest czymś całkowicie normalnym… Wraz ze zdaniem sobie sprawy z tej przewidywalności pojawi się nowy poziom pewności siebie, dzięki czemu możliwe będzie stawienie czoła przyszłości. To usuwa niepotrzebną presję, która zawsze towarzyszy nierealnym oczekiwaniom, związanym z tym, gdzie na danym etapie życia „powinienem być…”, „myślałem, że będę…” czy „inni sądzili, że będę…”.

Piszę o tym dzisiaj (w dniu urodzin męża), bo dla niego teza, że „najbardziej efektywną” dekadą jest przedział wieku pomiędzy 60-70 rokiem życia, okazała się niezwykle zachęcająca i optymistyczna.

Może i dla ciebie, nabranie takiej perspektywy na okres, w którym aktualnie jesteś, czy na kolejne etapy, które są przed tobą, pomoże ci odprężyć się emocjonalnie i zmniejszy presję, by działać, wykazywać się i udowadniać własną wartość.

Tak, zrelaksuj się! Poza mentalnym przygotowaniem się na to, co przed tobą, przede wszystkim możesz oprzeć się na zapewnieniu samego Boga, że On zna dokładnie twoją przyszłość. On chce cię codziennie obdarowywać radością i pokojem, więc nie musisz w każde swoje urodziny z trwogą myśleć o tym, jak bezpowrotnie mija twoja młodość. Uchwyć się słów proroka Izajasza, który zapewnia:
„Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają” (Iz 40,31).

Możesz razem z Mojżeszem modlić się:
„Panie, nasyć nas o świcie łaską swoją, abyśmy się weselili i radowali przez wszystkie dni nasze” (Ps 90,14).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...