Nie zabraknie ci mąki ani oliwy

24 listopada 2022

Znasz historię wdowy z Sarepty, zapisaną w Księdze Królewskiej?
Znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji. Nie tylko nie miała zabezpieczonego opału, ale co więcej, kończyły się jej właśnie zapasy żywności. Została tylko garstka mąki i trochę oliwy, z których mogła upiec dwa placki – dla siebie i swojego syna. Sytuacja wdów i sierot w tamtym czasie była nie do pozazdroszczenia. Dlatego Bóg w wielu miejscach podkreśla, jak bardzo się o nich troszczy. Zapewnia, że nigdy nie zostawi ich na pastwę losu, ale będzie wciąż zaopatrywał.

Może też straciłaś męża i boisz się o przyszłość? Nie masz za co kupić opału na zimę, jedzenia, ciepłych ubrań dla swoich dzieci? Martwisz się, skąd to wziąć? Bóg cię widzi, widzi twoje potrzeby i obiecał, że cię nie zostawi. Zaufaj Mu! Być może nie wydarzy się to tak, jak się tego spodziewasz. Ale Bóg ma swoje sposoby.
Wyobraź sobie, że Pan przyprowadził do domu biednej wdowy jeszcze jednego człowieka, którego musiała wyżywić. Mogłaby powiedzieć: „Czy to nie przesada, Panie Boże, przecież miałeś pomóc, nie utrudnić?!”. I rzeczywiście, kiedy Eliasz poprosił ją o placek, powiedziała: „Właśnie zbieram parę jakichś patyków, żeby przyrządzić coś dla siebie i mojego syna, a gdy to zjemy, to przyjdzie nam umrzeć” (1 Krl 17,12).

Bóg jednak miał inne plany. Przez proroka powiedział do niej: „Nie bój się! (…) Najpierw jednak przyrządź mi z tego mały placek (…) a dla siebie i swojego syna przygotujesz coś potem. Gdyż tak mówi Pan, Bóg Izraela: Mąka nie skończy się w dzbanie i oliwy w kance nie zabraknie do dnia, w którym Pan znów ześle deszcz na tę ziemię” (1 Krl 17,13-14).
I tak się stało! Jedyne, czego Bóg od niej oczekiwał, to wiary, że On się zatroszczy! Stał się cud – oliwy ani mąki nie zabrakło przez wiele kolejnych dni i mogli jeść wszyscy do syta! Takiego niesamowitego Boga, Boga cudów, masz i dzisiaj. Nie martw się, zaufaj, że On zatroszczy się o ciebie. Patrz, jak bardzo kreatywny może w tym być.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...