Pomaganie = przyjemność

19 stycznia 2023

Jest takie chińskie przysłowie:
„Jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę, zdrzemnij się. Jeśli chcesz szczęścia na jeden dzień, idź na ryby. Jeśli chcesz szczęścia przez rok, odziedzicz fortunę. Jeśli chcesz szczęścia na całe życie, pomóż komuś”.
Od wieków najwięksi myśliciele sugerowali to samo, co potwierdzają też współczesne badania – pomagając innym, pomagasz sobie.
Dawanie jest drogą do osobistego rozwoju i trwałego szczęścia. Dzięki technologii rezonansu magnetycznego wiemy teraz, że aktywuje ono te same części mózgu, które są stymulowane przez jedzenie i seks. Tak zostaliśmy stworzeni, mamy zakodowaną w genach zależność: pomaganie = przyjemność. Działanie dla innych może być więc po prostu sekretem, dzięki któremu życie stanie się nie tylko szczęśliwsze, ale także zdrowsze, bogatsze, bardziej produktywne i sensowne.

Ale to już Jezus głosił: „Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu” (Dz 20,35).
Kolejny raz widzimy, jak bardzo Biblia wyprzedziła współczesną naukę psychologii. Tysiące lat temu podkreślała tę ważną zasadę.
No to, jak długo chcesz cieszyć się szczęściem? Skupienie się na pomaganiu innym sprawi, że twoje problemy i poczucie przygnębienia zaczną maleć. Może uśmiechniesz się dzisiaj do kogoś? Umówisz z kimś na kawę? Ugotujesz coś dla przyjaciela? Wesprzesz kogoś swoimi środkami? Pomyśl o tym i zrób to dzisiaj. Zbierzesz więcej, niż dasz! Wbrew okolicznościom zdecyduj, że chcesz zareagować inaczej.

„Bądźmy niestrudzeni w szlachetnym postępowaniu. Jeśli w nim wytrwamy, czeka nas czas wielkich żniw” (Ga 6,9).
„Gdy będziesz żął swoje zboże na polu, a zapomnisz zabrać jakiś snop, nie wracaj, aby go wziąć. Niech pozostanie dla cudzoziemca, sieroty i wdowy, po to by błogosławił ci Pan, twój Bóg, w każdym dziele twoich rąk” (Pwt 24,19).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...