Praktykuj wdzięczność mimo wszystko!

31 maja 2022

Przez kilka kolejnych dni będziemy rozmawiali o wdzięczności. O tym, jaka jest jej rola i co zmienia w naszym życiu.

Bywają takie dni, kiedy budzę się rozbita. Nie wiem dlaczego, ale pewnie też tak czasem masz. Czy wiesz, że najlepszym sposobem, by pokonać zniechęcenie czy lęk, jest praktykowanie wdzięczności?
Zobaczysz, że kiedy uświadomisz sobie, ile masz rzeczy, za które możesz czuć wdzięczność, zdołowanie odejdzie.
Może jest ci trudno zacząć myśleć w ten sposób, bo idziesz przez głęboką dolinę i masz wrażenie, że okoliczności życia walą się na ciebie ze wszystkich stron. Ale spróbuj pokopać głębiej, a na pewno dotrzesz do pokładów wdzięczności.
Przypominam sobie, jak Joni Eareckson Tada, sparaliżowana po skoku do jeziora, powiedziała: „Z początku nie umiałam dziękować. Wiedziałam, że powinnam, ale nie mogłam. Zaczęłam mówić przez zaciśnięte zęby, ale powoli Bóg otwierał moje usta, aż w końcu mogłam z serca Go uwielbiać”.

Zacznij od najbardziej podstawowych spraw – za to, że masz gdzie mieszkać, za jedzenie, za rodzinę… Odkąd kiedyś na parę dni zabrakło nam ciepłej wody w kranie, dziękuję i za nią Bogu, bo wiem, że dostęp do niej wcale nie jest taki oczywisty.
Później przejdź do tego, co powoduje, że obecnie czujesz zmęczenie, rozbicie, zniechęcenie. Dziękuj mimo to. Z początku może to dla ciebie brzmieć dziwnie. Będziesz wypowiadać słowa z pewnym oporem, ale zanim się zorientujesz, przypomni ci się wiele spraw budzących wdzięczność i zaczniesz chwalić Boga.
Podobnie jak Dawid, wdzięcznym sercem uwielbiaj Pana: „Pan jest mocą moją i tarczą moją. W Nim zaufało serce moje i doznałem pomocy, rozweseliło się serce moje i pieśnią moją będę Go sławił” (Ps 28,7).
Przez cokolwiek teraz przechodzisz, przez duże czy małe problemy, On cię widzi i przejmuje się nimi, ponieważ nas kocha i pragnie, by każdy z nas szedł przez życie zwycięsko.

Pomódl się ze mną: „Panie, Ty wiesz, przez co teraz przechodzę. Ty znasz moją skłonność do popadania w strach, zniechęcenie i zapominanie o tym wszystkim, za co mogę czuć wdzięczność. Szczerze mówiąc, trudno mi w tej chwili to dostrzec. Zmień moje widzenie, Panie. Pomóż mi popatrzeć na to z Twojej perspektywy. Pomóż mi, by w chwilach, kiedy czuję przytłoczenie trudnościami, kiedy wydaje mi się, że stoję w ciemnym tunelu, pamiętać o tym, że mam od razu uciekać się do Ciebie. Byś mógł przypomnieć mi, kim Ty jesteś, jakim wiernym Bogiem, że czuwasz nad wszystkim i trzymasz mnie w swojej ręce. By wdzięczność wypełniła moje serce i rozbiła w pył panikę i lęk. Dziękuję ci, że troszczysz się o mnie i kochasz mnie. Amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...