Sekret dobrego życia cz. 3

24 stycznia 2023

Wolisz zdobyć mądrość czy mieć wiedzę? A może nie musisz wybierać? Po przeczytaniu niezliczonych książek, po rozmaitych kursach masz dużą wiedzę na temat na przykład wychowywania dziecka. Kiedy jednak jako świeżo upieczony rodzic przywozisz do domu małego człowieczka, pewnie oddasz królestwo za choćby odrobinę mądrości, która pomogłaby ci ukoić jego płacz… Z czasem, po wielu doświadczeniach, próbach zrozumienia i wczuwania się w potrzeby maleństwa, uczenia się, kiedy i jak zastosować swoją wiedzę, słuchania innych – nabywasz mądrości. Jedna z definicji mówi, że mądrość to wiedza o tym, co jest prawdziwe i rzeczywiste; to zdrowy rozsądek oraz umiejętność uczenia się na własnych błędach. To empatia, gotowość słuchania i wnikliwy osąd. To też pokora, by za Sokratesem móc powiedzieć: „Wiem, że nic nie wiem”. Zgodzisz się, że te piękne cechy są niestety dzisiaj mało popularne. Teraz bardziej liczy się bycie atrakcyjnym, kontrowersyjnym, błyskotliwym, itp.  

Z pewnością warto pójść za radami Salomona, który otrzymał od Boga wyjątkową mądrość.
Posłuchaj, co mówił: „Kto nabywa rozumu, ceni swoje życie, kto zachowuje rozwagę, temu sprzyja szczęście” (Prz 19,8). I dalej: „Mądrość (…) w prawej ręce dzierży długie życie, w lewej zaś – bogactwo i chwałę. Jej drogi są drogami rozkoszy, a wszystkie jej ścieżki niosą pokój. Jest drzewem życia dla swych miłośników, kto się jej trzyma, dostępuje szczęścia” (Prz 3,16-18). Jeśli kiedykolwiek potrzebna ci była motywacja, by dążyć do mądrości, to chyba nie ma lepszej, prawda? Jak możesz nabywać rozumu? Zakładam, że jak większość masz z tym problem :). Jak być człowiekiem, który nie kieruje się chwilowymi emocjami, instynktami i nie mówi, zanim nie pomyśli? Który potrafi rozróżniać to, co dobre, i to, co złe? Czy wiesz, że Bóg chce dodawać ci mądrości szczodrze i bez wypominania (zobacz J 1,5)? Dzięki niej twoja wiara, miłość, postawa, reakcje będą coraz dojrzalsze. Takie, które podobają się Bogu. Może się zdziwisz, ale w Biblii czytamy, że mądrość jest nieodłącznie związana z bojaźnią Bożą. Posłuchaj: „Początkiem mądrości jest bojaźń Pana, a poznanie Świętego – oto rozum!” (Prz 9,10)  

Tak, wszystko, co myślisz, że wiesz, może okazać się zupełnie nieprzydatne w chwilach kryzysu. Kiedy ludzka wiedza zawodzi, kiedy nawet najmądrzejsi nie mają pojęcia, jaką postawić diagnozę, jak leczyć, jak nie doprowadzić do wojny, jak ją zakończyć, jak pomóc uzależnionemu dziecku, jak pozbyć się lęków, goryczy, jak przebaczyć – masz Kogoś, kto jest prawdziwą mądrością. „Świat nie poznał Boga przez swoją mądrość” (1 Kor 1,21), dlatego Bóg dał nam Jezusa, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz na dzisiaj. Posłuchaj: „Wy natomiast dzięki Niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas uosobieniem mądrości Bożej, sprawiedliwości i uświęceniem, a także odkupieniem, by jak napisano – ten, kto się szczyci, szczycił się w Panu” (1 Kor 1,30-31).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...