Sekret słoneczników

15 stycznia 2023

Helen Keller powiedziała kiedyś: „Kieruj swą twarz do słońca, a nigdy nie zobaczysz cieni. Tak właśnie robią słoneczniki”.
To piękny obraz życia duchowego, prawda? Słowo Boże zachęca, byśmy nigdy nie odwracali wzroku od Jezusa, który jest naszą światłością, naszym słońcem. Mamy się w Niego wpatrywać, a w Jego blasku wszystkie cienie, wszystkie niedogodności, wszystkie problemy znikną. Staną się takie malutkie.

„Wpatrujmy się w Jezusa – Źródło i Przewodnika naszej wiary, prowadzącego nas ku Bożej dojrzałości” (Hbr 12,2).
„O tym, co w górze, myślcie, nie o tym, co na ziemi” (Kol 3,2).
„Spójrzcie na Niego, a zajaśniejecie i wasze twarze nie okryją się wstydem” (Ps 34,6).

Jak to możliwe? Przecież Boga nikt nigdy nie widział. Jak pisał Charles Spurgeon: „Żaden człowiek nie mógł dotychczas spojrzeć w twarz Boga, ponieważ Bóg jest »ogniem trawiącym«. Jego jasność jest oślepiająca. Tylko patrząc na Jezusa Chrystusa, możemy zobaczyć Ojca. Bóg, ukryty w ciele człowieka, zstąpił do nas, byśmy mogli Go zobaczyć i zrozumieć naszą biedną, ograniczoną inteligencję”.

Czy to dla wszystkich jest oczywiste? Nie. Jak podają statystyki, nawet ludzie wierzący w Boga nie uznają boskości Jezusa. Uczniowie po trzech latach chodzenia z Nim nadal czuli się zagubieni i zdezorientowani. W końcu Filip poprosił Pana, by pokazał im Ojca. Jezus odpowiedział: „Filipie, tak długo jestem z wami, a ty nadal nie rozpoznałeś Go we mnie? Kto mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca! (…) Czyżbyś nie wierzył, że ja jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie?” (J 14,8-9).
A co ty myślisz o Jezusie? Czy szukasz Jego twarzy, Jego obecności, która potrafi rozświetlić twoją codzienność?

„Ojcze, dziękuję Ci za Jezusa. Dziękuję za to, że pokazał nam Ciebie, Twoją miłość do końca, Twoją dobroć i wierność, Twoje zbawienie. Pomóż mi podążać za Tobą. Tak jak słoneczniki obracają się za słońcem, tak ja chcę zawsze szukać Twojej twarzy, patrzeć na Ciebie. Ty obiecujesz, że nic mnie nigdy nie zawstydzi ani nie ośmieszy. Ty dajesz życie, ciepło i radość. Niech Twoje imię będzie uwielbione z całego mojego serca. Amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...