Stracić czas, by go zyskać!

23 maja 2019

Może – tak jak ja – jesteś przedsiębiorczym człowiekiem, który z pełną pasją tworzy i angażuje się w kolejne projekty. Paradoksalnie masz też pewnie poważny problem ze znalezieniem czasu na to, by spokojnie usiąść i pomyśleć.
Uważam, że wiele najlepszych pomysłów rodzi się w „czasie postoju”, kiedy jesteśmy z dala od spraw odciągających naszą uwagę, a zamiast na działanie nastawiamy się na słuchanie. Jak mówi Kubuś Puchatek w filmie Christophera Robina: „Kiedy robię nic, wtedy wychodzi najlepsze coś”. Choć czas wyciszenia może wydawać się stratą czasu, jest jednak niezbędnym elementem w rozwoju naszej kreatywności. Ja planuję go regularnie – i właśnie w czasie takiego „okresu wyłączenia się” narodziły się „Cuda Każdego Dnia”!

Z pewnością widziałeś programy telewizyjne typu reality show, w których uczestnicy, wywiezieni na bezludną wyspę, zostają odcięci od wszelkich współczesnych rozpraszaczy uwagi? Niektórzy po kilku dniach podejmują decyzję, że kiedy tylko wrócą do domu, będą chcieli odnowić zerwane od dłuższego czasu rodzinne relacje. Inni postanawiają rzucić pracę, w której się duszą, by rozwijać pasjonujące ich tematy. Każdy z bohaterów musi w którymś momencie zmierzyć się z samym sobą… Zamiast izolować się na odludziu na trzy miesiące, dysponując niewielką racją ryżu i wody, możesz przeznaczyć trochę czasu na to, by po prostu spotkać się ze sobą… i z Bogiem. Tego doświadczysz również podczas czytania i rozmyślania nad Bożym Słowem:

„Niech ten zwój Prawa nie oddala się od twoich ust, ale rozważaj go dniem i nocą, by postępować zgodnie z tym wszystkim, co zostało w nim napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się dobrze wiodło”. (Jozue 1,8) Zacznij od dzisiaj przeznaczać około 10—15 minut każdego dnia na to, by po prostu słuchać Boga, nie robiąc w tym czasie nic innego. Usiądź gdzieś w cichym miejscu, z dala od wszystkiego, co mogłoby cię rozpraszać. Na łóżku, w łazience – nie ważne gdzie. Daj się zainspirować. Bóg wie jak wykorzystać czas, by do ciebie mówić, kiedy nie jesteś pochłonięty tysiącem innych spraw. A On ma ci do powiedzenia wspaniałe rzeczy.

Może właśnie teraz jest dobry czas, by zrobić sobie przerwę?  

Dziękuję, że żyjesz!

Powrót do archiwum...