Światło w tunelu

13 września 2022

Jeśli już nie śpisz, to z pewnością jest rano. Patrzysz przez okno i co widzisz? Słońce znowu wstało? Dzięki Bogu za ten znak Jego wierności! Trudno sobie wyobrazić życie bez światła słonecznego, prawda?

Pamiętam, kiedy nasza córka pojechała w ramach Sokratesa na wymianę studencką do Finlandii – w drugiej połowie roku. Oznaczało to, że przez większą część dnia, czyli od 15.00 do 9.00 rano było ciemno. Jej dość spory pokój oświetlała tylko jedna słaba żarówka, pewnie w ramach oszczędności :(.
Po powrocie do domu miała tak wielki niedosyt światła, że włączała wszystkie możliwe lampy. Brak jasności wpływa na nasze samopoczucie, a co więcej, może doprowadzić do poważnej depresji. Lubimy światło i potrzebujemy go. Czujemy się bezpieczniej w blasku dnia. Są jednak tacy, którzy wolą działać pod osłoną nocy. Tę porę upodobali sobie różnej maści przestępcy.
Biblia mówi, że diabłu bardzo zależy, by pozbawić ludzi światła, by pogrążyć ich w ciemnościach. Jezus wskazywał, że szatan przychodzi jako złodziej – złodziej jasności, radości, pokoju. Przynosi tylko mrok i zgubę.

Kiedy dotknął Hioba, przywiódł go do rozpaczy, choroby i samotności. Judasza doprowadził do samobójstwa.
Ciebie również, spróbuje okraść i zniszczyć. Będzie działał od środka, podobnie jak korniki dewastują drzewa.
Zaprowadzi cię do mrocznych zaułków i tam porzuci. Będzie próbował cię przekonać, że już na zawsze pozostaniesz w tym miejscu, że nie ma ratunku, nie ma światła w tunelu. Wyolbrzymione, przesadzone, nadęte, irracjonalne myśli to specjalność diabła.
Znasz je, „Nikt mnie nigdy nie pokocha”. „To już koniec”. „Wszyscy są przeciwko mnie”. „Nigdy nie schudnę… nie pozbędę się długów… nie będę mieć przyjaciół”.
Jakie dołujące, ponure kłamstwa!

Tak, szatan to mistrz podstępu – ale nie jest twoim panem. Masz po swojej stronie kogoś, z kim nigdy nie wygra. Masz Boga po swojej stronie. Boga, który jest światłością, który rozjaśni każdy, nawet największy mrok. Czy dostrzegasz Jego światło w swojej mrocznej sytuacji? Może gdzieś znikła twoja radość, twój pokój?
Zwróć się, do Tego, który potrafi na nowo zapalić światło; który powiedział „Niech stanie się światłość, i stała się światłość” (Rdz 1,3).
Aby móc potem razem z psalmistą Dawidem dziękować Bogu, że wniósł powtórnie nadzieję i radość w twoje serce. Pięknego, słonecznego dnia ci życzę :).  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...