Szanuj pomimo

26 stycznia 2023

Jedynym z dziesięciu przykazań, które ma dołączoną obietnicę, jest to nakazujące nam czcić ojca i matkę.
„Czcij ojca swego i matkę swoją, abyś długo i szczęśliwie żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie” (Wj 20,12).

Nie jest to trudne, jeśli masz dobrych rodziców, którzy cię kochają i dbają o ciebie, prawda? Choć jako nastolatka często przekraczałam to przykazanie. Ale jak szanować tych, którzy się nie sprawdzili jako rodzice? Którzy skrzywdzili, nie kochali, odrzucili? Dziecko długo potrafi trzymać urazę, bo niczego tak bardzo nie pragnie w życiu jak miłości i uwagi swoich rodziców. Dlatego tak trudno jest mu później w życiu dorosłym wybaczyć, jeśli samo nigdy się tego nie doczekało. Być może ty też, masz podobne doświadczenie?

Słyszałam tyle dramatycznych historii odrzucenia… Więcej niż mogłabym przypuszczać. To najgłębsza rana, jaką może zadać człowiek człowiekowi… Dlaczego tak się dzieje? Grzech niszczy wszystko, co dobre. I jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Zranieni ludzie ranią innych. Dlatego tak ważne jest, by przerwać ten łańcuch przekleństwa i wejść w Boże błogosławieństwo, którego będą doświadczały również twoje dzieci. Jeśli ktoś cię zranił, przyjdź do Jezusa. Poproś Go o uleczenie tych miejsc, które jeszcze się nie zagoiły.

Nazwij je po imieniu. Nie obwiniaj nikogo, ale pomódl się bardzo konkretnie w tej sprawie. Jest napisane, że Bóg „uzdrawia tych, których serce jest złamane, i zawiązuje ich rany” (Ps 147,3). To ważne. Bo Bóg polecił ci szanować swoich rodziców pomimo wszystko! Przekazanie to nie mówi: „Czcij ojca swego i matkę swoją, jeśli są dobrymi ludźmi, jeśli żyją tak, jak twoim zdaniem powinni; jeśli kupią ci nowego iPhone’a lub nowy samochód, gdy skończysz 18 lat”. Boże polecenie brzmi: „Czcij! Szanuj!”. A obietnica, która po tym następuje, dotyczy twojej korzyści, nie ich. To ty skorzystasz, stosując się do tego polecenia, a Bóg uszanuje ciebie!

„Ojcze, dziękuję Ci za moich rodziców. Za ich troskę, miłość, poczucie bezpieczeństwa, które mi dali. Za to, że nauczyli mnie kochać Ciebie i szukać Twojej rady. Błogosław ich, obdarzaj zdrowiem, pokojem i radością życia. W imieniu Jezusa, amen”.

Jeśli potrzebujesz Bożej pomocy, by przebaczyć swoim rodzicom, by móc ich błogosławić, módl się: „Ojcze, Ty widzisz moje zranienia. Widzisz, jak trudno jest przebaczyć. Pomóż mi w tym. Chcę trwać w posłuszeństwie twojemu Słowu, by szanować rodziców. Ulecz we mnie to, co boli, wypełnij swoją miłością, swoją siłą. Dziękuję, że Ty mi wybaczyłeś. I ja chcę wybaczyć, pomimo że to boli. W Twojej sile pragnę błogosławić rodziców. W imieniu Jezusa, amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...