Ucz się od Hagar

6 grudnia 2022

Hagar była niewolnicą w domu Sary i Abrahama. Kiedy zaszła w ciążę, doszło między dwoma kobietami do poważnego konfliktu. Ostatecznie Hagar postanowiła uciec. Zbiegła na pustynię, gdzie nie miała nadziei na przeżycie. Pozostała odrzucona i samotna. Bóg jednak o niej nie zapomniał. Widział ją w rozpaczy i dał jej obietnicę. Zapewnił o tym, że zna dokładnie sytuację, w jakiej się znalazła, i że pobłogosławi ją i jej potomstwo.
Wtedy Hagar nazwała Pana: „Tyś Bóg, który mnie widzi” (Gen 16,13).
Bóg zachęcił ją, by wróciła do domu, a mającemu się urodzić dziecku dała na imię Ismael, co znaczy „Bóg słyszy”.

Czy to nie jest piękna historia? Nawet kiedy ludzie komplikują sytuację, kiedy się ranią, niesprawiedliwie traktują, możesz mieć pewność, że Bóg nad wszystkim czuwa i przeprowadzi swój plan. On cię widzi – człowieka poranionego, odrzuconego, samotnego, upokorzonego – i podnosi. Zapewnia o swojej miłości, o swojej obecności.
„Choćby mnie porzucili ojciec i matka, Ty, Panie, mnie przygarniesz, o mnie się zatroszczysz” (Ps 27,10). Tak, nawet kiedy znajdziesz się w prawdziwej desperacji, błąkając się po pustyni, miejscu odludnym, dzikim, niegościnnym, pamiętaj, że jest Bóg, który cię widzi, El Roi. I nie siedzi gdzieś wysoko w chmurach, ale stoi przy tobie, blisko, na odległość twojego wołania. Widzi cię i zna – zna twoje potrzeby i pragnienia. I słucha.

A Jezus zapewnił nas, że „Syn Człowieczy przyszedł, aby szukać i zbawić to, co zginęło”. (Łk 19,10). Kiedy masz świadomość, że Bóg jest z tobą, że widzi wszystko, co ciebie dotyczy, możesz czuć się bezpiecznie. Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, w jakiejkolwiek sytuacji, podnieś głowę. Zobacz, że nie pozostajesz bez pomocy. Twój Bóg cię widzi, stoi u twojego boku. Idzie razem z tobą.

„Panie, Ty widzisz, widzisz wszystko, widzisz też mnie i moją sytuację. Dziękuję, że wyciągasz rękę i chcesz mnie podnieść, uratować. Dziękuję, że przychodzisz we właściwej chwili, kiedy moje serce jest gotowe, by przyjąć od Ciebie pomoc. Otwórz mi oczy na Ciebie. Chcę doznać Twojej miłości i łaski. W imieniu Jezusa, amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...