Ulubiony dzień?

23 stycznia 2023

– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.

Jaki dzisiaj jest dzień? Poniedziałek? Jak się czujesz? Ciężko ci wstać po rozleniwionym weekendzie? Brakuje ci motywacji do pracy? Na samą myśl o czekających cię obowiązkach czujesz przygniecenie? Może poniedziałki powinny zniknąć z roboczego kalendarza? Wtedy moglibyśmy lekko przechodzić od niedzieli do wtorku. Tak, więcej długich weekendów!
Nie piszę tego, by cię dodatkowo zniechęcić, ale raczej by dodać ci otuchy. Mówi się, że jak zaczynamy poniedziałek, tak będzie wyglądać nasz cały tydzień… więc może warto zacząć dobrze? Co zatem zadziała jak antidotum na niechęć do poniedziałku?

Wdzięczność! Bardzo trudno jest narzekać i jednocześnie być wdzięcznym, prawda?
W psalmie czytamy: „Oto dzień, który Pan uczynił, weselmy się i radujmy się w Nim” (Ps 118,24).
Czy to twój ulubiony dzień?
Wczorajszy jest już za tobą, jutrzejszy w przyszłości, dzisiaj należy do ciebie. Nawet jeśli wczoraj nie było najlepiej, dzisiaj wszystko może się zmienić. Z Bożą pomocą. Zamiast narzekać i martwić się, podziękuj Bogu za to, że masz pracę, dzięki której możesz zapłacić rachunki. Za pogodę – taką jaką widzisz za oknem. Za to, że On jest światłością, która rozświetli ten dzień, że jest dawcą wszelkich dobrych darów.

„Całe dobro, którym można obdarzyć, i wszelki doskonały dar pochodzą z góry, od Ojca światłości. W Nim nie ma żadnej zmienności ani cienia odmiany” (Jk 1,17). Podziękuj Mu, że On się nie zmienia, że jest stały w swojej dobroci i miłości do ciebie. Że dzięki Jego łasce oddychasz, masz rodzinę, ciepły dom. Że twoja wiara może rosnąć, nawet – lub zwłaszcza – w trudnościach. Napisz, za co jeszcze chcesz dzisiaj Bogu podziękować.

Taka postawa nie jest dla nas naturalna. Musimy nauczyć się ją praktykować. Kiedy jednak to zrobisz, okaże się, że masz antidotum na wszelkie problemy, które może nie znikną, ale nie będą już obciążać twojego serca. A efekty uboczne są niesamowite! O wiele przyjemniejsze niż te na ulotkach leków: poczujesz mniejsze zmęczenie, szybciej znajdziesz uśmiech na twarzy, twoje serce złagodnieje, a cierpliwość wzrośnie.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...