Zawiódł mnie zmysł węchu

1 lutego 2023

Niedawno miałam okazję sprawdzić swój zmysł węchu. Dotychczas myślałam, że jest świetny, ale… na 15 próbek zapachów, zawartych w małych buteleczkach, udało mi się rozpoznać tylko 5. Migdał pomyliłam ze śliwką, tytoń z kawą… Okazuje się, że nasze zmysły mogą nas zawieść. I to nawet jeśli nie zostały uszkodzone przez COVID-19. Ma na nie wpływ nasze doświadczenie, praktyka, wiedza, pamięć, choroba…

Może też już, widzisz, że rzeczy nie zawsze są takie, na jakie wyglądają? Bardzo łatwo można pomylić się w ich ocenie. Dlatego jeśli nawet okoliczności, w których tkwisz, są trudne, sytuacja wydaje się beznadziejna, nie pozwól sobie na użalanie się. Nie panikuj, nie załamuj się. Poproś Boga, by dał ci właściwe spojrzenie na to, co się wokół ciebie dzieje, by wyciszył twoje serce, by pomógł ci zaufać i czekać na Jego działanie. On ma najlepsze rozwiązania. On zna twój kolejny dzień, całą przyszłość i wie, dlaczego jesteś w tym miejscu, w tej sytuacji. Może trudnej finansowo, może niełatwej ze względu na chorobę. „A wiemy, że Bóg współdziała we wszystkim ku dobremu z tymi, którzy Boga miłują” (Rz 8,28). Nie poddawaj się swoim zmysłom, które często zawodzą. Twoje oczy mogą cię zawieść, twój słuch, twój węch. Zawodzą także emocje, które co gorsza przejmują nad nami kontrolę. Nie pozwól im na to.

Biblia zachęca: „Dlatego, bracia moi [i siostry], ukochani, bądźcie stali, niewzruszeni, wciąż tryskający poświęceniem w dziele Pana, pewni, że wasz trud nie jest daremny w Panu” (1 Kor 15,58). Bo Bóg przygotował dla ciebie, i dla mnie coś wspaniałego.
I choć podobno zmysł np. węchu można wytrenować, to nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, opierając się na naszym doświadczeniu, cudowności tego, co przed nami: „Czego oko nie zdołało ujrzeć, a ucho usłyszeć, i co ludziom nawet na myśl nie przyszło, to Bóg przygotował tym, którzy Go kochają” (1 Kor, 2,9). Dalej Paweł pisze, że te sprawy można poznać tylko przez Ducha Świętego.
„Ale człowiek zmysłowy nie przyjmuje spraw Ducha Bożego. Są one dla niego głupstwem, nie jest w stanie ich pojąć, gdyż trzeba je duchowo rozsądzać” (1 Kor 2,14).

Trwaj w Panu, w Jego Słowie, które jest skałą – na nim możesz się oprzeć w trudnym czasie; dzięki niemu nauczysz się rozsądzać to, co duchowe”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...