Żyć po swojemu czy pójść za Prawdą?

20 sierpnia 2022

Przez kilka kolejnych dni chciałabym przyjrzeć się niezwykłym stwierdzeniom Jezusa, ponieważ mają one ogromne znaczenie dla naszego życia tu na ziemi i tam w niebie. Polecam ci bardzo serial „The Chosen”, jeśli jeszcze go nie znasz. Zazdroszczę uczniom, którzy przez trzy lata mieli okazję chodzić za Jezusem i uczyć się od Niego. Chętnie bym dołączyła do tej ekipy, choć była ona do bólu obarczona ludzkimi przywarami. Ale kto z nas nie jest, prawda? Jezus jednak do każdego potrafił dotrzeć, tak że pod Jego wpływem ci często nieokrzesani, o wątpliwej reputacji ludzie zmieniali się w dojrzałych, wiernych, współczujących, uważnych uczniów.

Słowa Jezusa zawsze były w punkt. Mądre, pełne miłości i troski, czasem mocne, kiedy chodziło o rzeczy najważniejsze. Zawsze też kierował oczy swoich słuchaczy na to, kim On jest, kim jest Jego Ojciec i na czym ma się opierać nasza relacja z Nim. Najczęściej mówił w przypowieściach, przedstawiając obrazy, które ludzie rozumieli. Czasem to, co powiedział, było tak trudne dla słuchaczy, że ci z oburzeniem odchodzili.
Kiedy wielu odeszło, bo zgorszyło się Jego nauczaniem, Jezus zapytał swoich uczniów „Czy i wy chcecie odejść?”. Na co Piotr odpowiedział: „Panie! Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,67-68).

Piotr już doświadczył, jak wielką moc ma to, co Jezus mówi. Choćby podczas połowu ryb. Ale i jego własne serce, myśli i zachowanie się zmieniały – mimo że sam do końca nie rozumiał nauczania Jezusa, bo było czymś tak nowym i burzyło dotychczasowe rozumowanie, tradycje i przekonania. Kiedy jednak stanął przed wyborem: żyć po swojemu lub pójść za prawdą – wybrał prawdę, choć wiązało się to z niewygodą i kosztem.

Piotr miał rację: nic innego nie potrafi zaspokoić naszego serca. Gdzie ty szukasz zaspokojenia? Kiedy życie staje się trudne, kiedy dzieją się rzeczy, których nie rozumiesz, albo kiedy Słowo Boże wydaje się być w sprzeczności z twoimi własnymi przekonaniami, mimo to ufaj temu Słowu. Bo ono jest życiem i zdrowiem, pokojem i nadzieją. Tylko Bóg ma słowa życia wiecznego.

„Panie, nie chcę iść do nikogo innego, nie chcę szukać nigdzie indziej tego, co tylko Ty możesz mi dać! Dziękuję, że Twoje Słowa są dla mnie życiem, pokojem i radością. Chcę przechowywać je w swoim sercu. Amen”.  

Dobrze, że jesteś

Powrót do archiwum...