Masz tendencje do porównywania się z innymi?

25 lipca 2020

Porównywanie się z innymi jest jedną z najgorszy plag, które mogą zaatakować cały nasz sposób myślenia. Ów szkodliwy nawyk może głęboko podkopać twoje poczucie wartości. Ten mechanizm nieustannie napędzany jest przez zazdrość czy zawiść. To błędne koło.
Porównywanie się z innymi upośledza twoją przyszłość... Zawiść, zazdrość jest jednym z grzechów, który Bóg potępia w Dziesięciu Przykazaniach (kiedy ludzie pożądają tego, co do nich nie należy albo patrzą zazdrośnie na to, co nie jest ich).
Na pewno znasz takie powiedzenie: „Trawa zawsze jest bardziej zielona u sąsiada”. Tak, możemy do tego stopnia wyobrażać sobie, o ile lepiej powodzi się naszemu sąsiadowi, że zaczynamy chorować z zazdrości, o czym mówi Biblia: „Spokój serca to dla ciała życie, zazdrość jest jak próchnica kości” (Księga Przysłów 14,30). Czy czasami, często, a może stale porównujesz się z innymi?

Wystarczy myśleć...
On/ona jest szczęśliwszy niż ja.
On/ona jest bardziej utalentowany, obdarowany niż ja.
On/ona ma wierniejszych przyjaciół niż ja.
On/ona odnosi więcej sukcesów niż ja.
On/ona jest bardziej lubiany niż ja.
Więcej tego, więcej tamtego... Tak rozwija się zwyczaj porównywania się, który niszczy twoją motywację, blokuje marzenia, wywołuje złość, rozgoryczenie i smutek. W końcu kradnie twoje powołanie, ponieważ twój wzrok skupiony był na twoim sąsiedzie, a nie na Bogu – Autorze doskonałego planu dla twojego życia. Najwyższy czas, by wykorzenić zło, które zżera twoje życie. Czy jesteś gotowy, by zastosować nową strategię?

Poproś Boga, by przebaczył ci, że żywiłeś zazdrość. Podziękuj Mu za dary i talenty, jakie ci dał. Chwal Go za to, że cię stworzył: jesteś wyjątkowy! Z modlitwą zacznij rozwijać swoje dary i wytrwałość, a potem uwielbiaj Boga za obfite żniwa, jakie On ma zamiar ci dać.
Podziękujmy Bogu razem za to, co uczynił w życiu Soni, która napisała: „Wcześniej nie miałam poczucia bezpieczeństwa. Wdałam się w relację z mężczyzną, z powodu którego wiele wycierpiałam, i zazdrościłam przyjaciołom, którym wiodło się we wszystkim. Cuda każdego dnia pomogły mi zrozumieć, że Bóg woła mnie po imieniu i że urodziłam się, by odbijać Jego światło, ponieważ zostałam cudownie stworzona. Teraz żyję w zaufaniu, bo wiem, że urodziłam się, by zwyciężać. Dziękuję za wszystko, co robicie dla nas i niech Bóg was obficie błogosławi”.
Przestań porównywać się z innymi. Wypełnij swoje powołanie!
 

Dziękuję, że żyjesz!

Powrót do archiwum...