Zacznij od małych rzeczy

22 lutego 2020

Zdobycie się na odwagę, by poprosić o pomoc, by wyjść ze swojej skorupy, by zrobić krok w nieznane, nie jest takie proste, jak by się wydawało. Na szczęście Bóg nie oczekuje od nas, że od razu staniemy się zaprawionymi w bojach zdobywcami.
„Z powodu waszej małej wiary - wyjaśnił [Jezus]. - Zapewniam was bowiem, gdybyście mieli wiarę jak ziarno gorczycy i powiedzieli tej górze: Przenieś się stąd tam – przeniesie się. Nic nie byłoby dla was niemożliwe” (Ewangelia Mateusza 17,20) . Liczy się nie tyle wielkość wiary, ale jakość. Ziarno gorczycy jest miniaturowe, ale nawet z tak maleńkiego ziarenka z czasem może wyrosnąć wspaniałe drzewo: „(...) które jest mniejsze od innych nasion. Jednak po zasianiu wyrasta i staje się większe niż pozostałe jarzyny; przy tym wypuszcza tak pełne liści gałęzie, że w jego cieniu ptaki mogą budować sobie gniazda” (Ewangelia Marka 4,31-32) . Z twojej wiary ostatecznie skorzystają ci, których spotkasz w życiu, znajdując cień pod twoimi gałęziami. Zatem od czego mógłbyś zacząć? Najlepiej od czegoś małego. Zanim wejdziesz na górę, musisz pokonać pagórki.

By wzmocnić własną odwagę możemy na przykład:
- poprosić sąsiada o jajko, którego zabrakło nam do upieczenia ciasta,
- poprosić kelnera w restauracji o stolik bliżej okna,
- przymierzyć kilka rodzajów butów, nie czując się zobowiązanymi do zakupu.
W powyższych sytuacjach, nawet jeśli spotkamy się z odmową, nic nie tracimy, przeciwnie – podejmując działanie, uczymy się, że możemy stawić czoła swoim lękom i odważyć się na więcej. Zwracaj się do Boga z prośbą o pomoc przy każdej, najdrobniejszej okazji, jaka stanie przed tobą. Modlę się, byś był w stanie ją złapać i by przyniosła owoc w życiu twoim i innych.

Pomódlmy się: „Ojcze, dziękuję Ci za dar wiary. Dziękuję Ci za wiarę, która porusza góry. Dziękuję Ci, że z Tobą mogę być odważny. Z odwagą chcę zrobić pierwszy krok, by wypełnić Twoją wolę, by stać się osobą, jaką Ty chcesz, bym był. Jestem Twój, moje życie jest całe Twoje, dzisiaj i na zawsze. W imieniu Jezusa, amen!”  

Dziękuję, że żyjesz!

Powrót do archiwum...